2021-11-29 00:40:22

Aktualności:

Podczas rejestracji niezbędny jest działający email!


Pokaż wiadomości

Ta sekcja pozwala Ci zobaczyć wszystkie wiadomości wysłane przez tego użytkownika. Zwróć uwagę, że możesz widzieć tylko wiadomości wysłane w działach do których masz aktualnie dostęp.

Pokaż wątki - Noday

1
Gry / Go
2003-05-29 07:58:36
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go!
  Konfucjusz


  Chciałbym gorąco polecić grę, z którą dopiero rozpoczynam przygodę. Jest ona dosyć stara - powstała ok. 700 BC (szachy to chyba V w.n.e.). W obecnych czasach możliwa jest gra nie tylko na tradycyjnych planszach, ale również za pomocą internetu lub samych tylko komputerów. Nie potrafię wyrazić, czym jest ta gra, więc zacytuję Włodzimierza Malinowskiego (2 Dan), który BTW zajmuje się produkcją zestawów i akcesoriów do Go (szczegóły na jego stronie).

        "Czym jest GO?
  Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Go jest bezsprzecznie najstarszą grą świata. Jest także najtrudniejszą z gier. Niemożliwe? Warto więc przypomnieć, że liczbę atomów we wszechświecie szacuje się na 10 do potęgi 80, zaś ilość możliwych kombinacji w Go określa liczba 10 do potęgi 750! Zapewne dlatego Albert Einstein powiedział: 'gra Go ma proste zasady, lecz jest zbyt trudna aby można było stworzyć system teoretyczny'.
(...)  Chciałbym (...) zwrócić uwagę na ważną cechę Go różniącą ją od innych gier, określającą jej charakter, stanowiącą podstawę swoistej filozofii. Otóż w szachach, brydżu i warcabach, do realizacji celu gry konieczne jest odbieranie przeciwnikowi jego jakości - lew w brydżu, bierek w szachach, pionów w warcabach - zmuszenie go do poddania się wobec utraty większości śodków gry / warcaby /, bądź też zabicie najważniejszej figury / mat królowi / w szachach. Natomiast w Go celem gry jest zdobywanie p r z e s t r z e n i, zdobywanie terytorium planszy. Grę możemy wygrać nie zabijając ani jednego z pionów przeciwnika. Zdobywanie przestrzeni to odwieczne i naturalne dążenie człowieka - jako cel gry sprawia, iż sama gra staje się w pełni naturalna i w każdym z jej elementów odkrywamy bezpośrednie związki z problemami naszego ludzkiego życia. Potrzeba harmonii i piękna to potrzeba czysto ludzka. W grze Go poszukiwanie harmonii jest koniecznością, ponieważ dobre ruchy są z reguły piękne - poprzez stworzony kształt, prostotę i celowość. Rywalizacja graczy służy przede wszystkim tworzeniu piękna. Lim Yoo Yong określił to w ten sposób: 'Jeżeli w jakiejś partii jeden z graczy zagrał źle, to drugi - choć grał dobrze - nie powie, że rozegrał dobrą partię. I przeciwnie - jeżeli obaj partnerzy grają dobrze, wygrana lub przegrana staje się sprawą drugorzędną. Najważniejsza jest d o b r a g r a. Go jest sztuką solidarności. Posiada czarodziejską moc, która nas czyni czystymi'. Spróbujmy przekonać się, czy to prawda."  Poniższe strony to prawdziwe skarbnice wiedzy o wszystkim związanym z Go:
+ GO w Polsce
+ GO - strona Maliniaka
+ American Go Association

  Kilka programów, które potrafią "grać" z Tobą:
+ Aya - szacowany poziom gry to japońskie 12 kyu
+ Go Simulator - gra produkcji Infogrames z 1991 roku
+ Igowin - demo większej komercyjnej wersji

  Jest wiele stron, na których można grać on-line z innymi ludźmi (IGS(Internet Go Server), NNGS(No Name Go Server), Kurnik) oraz klientów (programów instalowanych na komputerze), które łączą się z serwerami (np. WinIGC_PL).

  Jeżeli ktoś chce spróbować, to polecam bardzo prosty i krótki Interaktywny kurs Go autorstwa Hiroki Mori.

  Gra jest naprawdę bardzo ciekawa i powinna spodobać się zwłaszcza tym, którzy mają pewien sentyment do kultury japońskiej lub chińskiej. Oczywiście z Go wiąże się też filozofia. ;)

P.S. Może kogoś zachęci fakt, że w Go grał bohater "Pięknego umysłu" oraz "Pi" (w tym drugim, Go przewijało się w miarę często).
2
   Z wielkim bólem rozpocząłem nowy temat. Nie chcę zbytnio śmiecić, ale nie znalazłem odpowiedniego miejsca.
   W pewnym temacie toczyła się wielce oryginalna dyskusja na temat pewnych liczb. Jednakże specjalne służby załatwiły sprawę jak należy i po rozmowie nie ma śladu. :)
Podczas tej wymiany zdań Jaras zasugerował bardzo ciekawy pomysł, jednak ja bym go nieco rozszerzył. Zastanawiam się, czy jest możliwe napisanie programu (ja znałem się tylko na Basicu na C-64 ;)) tworzącego obrazy.
Mamy przykładowo matrycę 100x100 punktów i paletę np. 256 kolorów (lepiej zacząć od 2: czarny i biały). Program ten tworzyłby wszystkie możliwe kombinacje danych kolorów na naszej matrycy. W ten sposób otrzymalibyśmy wszystkie możliwe obrazy, mieszczące się w kwadracie 100x100. Nie wiem, czy dzisiejsze komputery są w stanie podołać takiemu zadaniu (w 100x100 i dwóch kolorach byłoby to ok. 2*10^3010 obrazów).
   Jednakże, gdyby udało się coś takiego stworzyć i oczywiście w jakiś sposób przejrzeć wyniki, to moglibyśmy wśród otrzymanych obrazów odnaleźć różnorodne przedmioty, twarze, pejzaże (wszystko w różnych perspektywach i zbliżeniach) - słowem stworzonoby wszystkie możliwe obrazy mieszczące się w danej wielkości w zadanych kolorach).
   Pomysł jak zwykle abstrakcyjny, ale można pomarzyć...  ;)
3
Gry / Gry Freeware
2002-06-12 22:33:26
   To jest temat o grach darmowych (freeware). Nie ma tu miejsca na żadne komercyjne molochy, ani na wersje shareware.
  Na początek powtórzę to, co już jest gdzieś na forum.
Bazy gier freeware:
+ GameHippo.com
+ Freeware Games Net

Gry freeware (z oczywistych względów pomijam tu Liero :)):
+ Error Free Productions - na tej stronie znajdziecie grę Tapan Kaikki (wkrótce wersja 4.x); strzelanka jedno/wieloosobowa z widokiem z góry.
+ Fiend - tutaj również patrzysz z góry. Klimat gry jest bardzo zbliżony do serii Alone In The Dark. Osobiście bardzo przypadła mi do gustu. Jeżeli ktoś nie jest do końca przekonany, niech poczeka przynajmniej do drugiego aktu. Na stronie został udostępniony edytor, więc wkrótce można się spodziewać nowych mrocznych przygód. 8)
Gra naprawdę warta uwagi!

|
| No i jeszcze polski Serwis ADOM.
V
4
   Przejrzałem forum i nie znalazłem nigdzie tematu traktującego o programach.
Na początek pragnę zareklamować Stronę o freeware. Znajdziecie tam wiele ciekawych i, co najważniejsze, użytecznych programów freeware wraz z opisami i linkami do ich stron domowych.

   Z darmowych programów polecam:
+ AntiVir Personal Edition - świetny antywirus, częste aktualizacje bazy wirusów, porównywalny z programami komercyjnymi,
+ Bankrut - program wyliczający billing za połączenia typu Dial-Up w danym miesiącu,  (PL)
+ IrfanView - bardzo rozbudowana przeglądarka prawie wszystkiego (grafiki, dźwięku, wideo, etc.),  (PL)
+ LeechFTP - poręczny klient FTP.  (PL)
5
   Nauka i praca zajmują większą część naszego czasu, więc pomyślałem, że może ten temat się przyda. Można się wypowiadać ogólnie (myśli filozoficzne, ale bez zbytnich wulgaryzmów ;D), lub o tym co akurat dzieje się ciekawego u Ciebie w szkole/uczelni/pracy.
   Ja jestem na I roku fizyki na Politechnice Wrocławskiej. Jest czasem trochę ciężko, ale na razie się trzymam :). Uczę się całkiem ciekawych rzeczy, chociaż gdybym zobaczył wcześniej równania, jakie teraz rozwiązujemy, to nie wiem, czy bym wybrał ten kierunek...  :)
   Nie wiem, czy ten temat dożyje kolejnego wschodu słońca (czy tam innej pory, kiedy BJ zajrzy na forum ;)), ale myślę, że dyskusja może być całkiem ciekawa. Poza tym, jak już wspomniałem, to znaczna część naszego życia...