2021-01-28 00:30:07

Aktualności:

więc koniecznie przeczytaj regulamin (link pod guzikiem "Pomoc" powyżej)

REPUTACJA (karma) - o co chodzi?

Zaczęty przez barnex, 2006-06-18 22:17:44

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

barnex

2006-06-18 22:17:44 Ostatnia edycja: 2006-07-27 21:18:17 by barnex
Reputacja (dawniej "karma")

1: Z czym to się je?

Reputacja (kiedyś nazywało się to Karma) jest, najogólniej mówiąc, liczbą całkowitą, która w zamyśle autorów ma przedstawiać popularność użytkownika wśród forumowej społeczności. W rzeczywistości jest sumą otrzymanych roxów (każdy przyznany rox zwiększa reputacje o jeden punkt) i suxów (każdy sux sprawia, że reputacja maleje o jeden punkt). Jeżeli więc masz dodatnią reputacje - prawdopodobnie jest dobrze. Jeżeli jednak jest ona ujemna, najwyraźniej któraś z Twoich wypowiedzi nie spodobała się forumowej braci.

2: Za co mogę dostać roxa?

Roxa możesz otrzymać za wszystko. Wystarczy, że się to komuś spodoba. Popularnymi powodami są: rozbawienie kogoś, zbieżność poglądów, lub zrobienie czegoś pożytecznego dla strony, lub liero (np. dobrej mapy, moda do gusanos, czy nawet napisanie ciekawego opowiadania).

3: A suxa?

Aby otrzymać suxa, ogólnie rzecz biorąc, trzeba się bardziej wysilić. Popularne powody to np.: przeklinanie (polecam się powstrzymywać), beznadziejna ortografia (przed wysłaniem polecam sprawdzić posta jakimś narzędziem do sprawdzania poprawności pisowni, choćby M$ Wordem. Uwaga: Dysleksja nie jest ŻADNYM usprawiedliwieniem), bezsensowne posty (do czego zaliczają się i te, które są bezcelowe i o niczym, jak i te, które napisano w tak straszny sposób, że nie sposób dojść, co autor miał zamiar przekazać).

4: Ktoś wlepił mi suxa!!!1 Co robić?

Spokojnie. Weź kilka głębokich oddechów, policz do dziesięciu, i zastanów się, czy na niego zasłużyłeś. Jeżeli uważasz, że nie, najprawdopodobniej powinieneś zastanowić się raz jeszcze. Jeżeli dalej uważasz, że coś jest nie tak i nie możesz się z tym pogodzić - spróbuj wysłać prywatną wiadomość z prośbą o szersze wyjaśnienie do osoby, która zmieniła Twoją reputację. Wystrzegaj się popełnienia Reputacyjnego faux pas.

4.5: A jak zobaczyć za co i kto zmienił moją reputacje?

W swoim profilu użytkownika (możesz się do niego dostać klikając w guzik na górze forum. UWAGA: Musisz być zalogowany), na podstronie "Podsumowanie" (Ładowanej domyślnie, kiedy wejdziesz w profil) znajdziesz odsyłacz: "Kto zmienił moją reputacje". Kliknij go, a zobaczysz szczegółowe informacje o wszystkich zmianach Twojej reputacji.

5: Jak mogę zmienić komuś reputację?

Jeżeli napisałeś już 70 postów, wystarczy kliknąć na napis [rox] (lub [sux]) znajdujący się po lewej stronie wiadomości, za którą chcesz zmienić reputacje. Potem tylko zwięzły opis powodu zmiany, potwierdzenie i voila - reputacja zmieniona.

5.5: Jak często mogę zmieniać reputacje jednego użytkownika?

Co 168 godzin, czyli raz na tydzień.

6: Reputacyjne faux pas

Na forum obowiązują pewne niepisane zasady, przyjęte przez ogół społeczności - istnieje także kilka reguł dobrego zachowywania się odnoszących się do reputacji. Oto one:

• Nie traktuj reputacji zbyt poważnie. Pamiętaj, że nie zalezy od niej Twoje życie, ani nawet to, czy Nil wyleje w tym roku, lub czy jutro wstanie słońce. Nie znaczy to jednak, że możesz zmieniać reputacje wszystkim jak popadnie. Chodzi o zachowanie zdrowego do niej podejścia

• Nie roztrząsaj spraw suxów publicznie. Są użytkownicy, którzy za publiczne narzekanie na wlepione suxy, wlepiają następne.

• Nie mścij się. Moralność na poziomie "oko za oko, ząb za ząb, sux za suxa" do niczego Cię nie doprowadzi, a już na pewno nie poprawi Twojej reputacji.

• Nie dawaj suxów tylko dlatego, że ktoś ma inne zdanie.

• Jeżeli zrobiłeś coś z przykladów wymienionych w punkcie drugim, a nikt nie dał Ci roxa - nie narzekaj. Nie ma co domagać się roxów, najprawdopodobniej jedynym tego efektem będzie gwałtowny spadek Twojej reputacji. Dzieje się tak dlatego, że nie możesz uznać, iż rox Ci się należy - użytkownicy zmieniają reputacje TYLKO kiedy uważają to za stosowne. Nikt nigdy nie ma obowiązku zmieniać niczyjej reputacji, a jakiekolwiek motywacje zmian reputacji z założenia mają być subiektywne.

Oczywiście proszę o komentarze forumowiczów. Zdaje sobie sprawę, że zapewne nie jestem w tych sprawach wyrocznią, a te "niepisane zasady", o których piszę, mogą być bujdą na resorach odnoszącą się tylko do mnie. Z radością więc przeczytam wszystkie głosy akceptacji. Co więcej nie wiem, czy w punkcie szóstym 'faux pas' nie powinno wystąpić w liczbie mnogiej (A jeśli, to jaka ta liczba mnoga jest). Drobne poprawki stylistyczno - gramatyczno - literówkowe proponuje kierować raczej na priva.

Doman

Ad. 4. Przydało by się dodać instrukcję gdzie i jak zobaczyć powód suksa/roksa.

Poza tym popieram w 100%
May the Schwarz be with you!

Jerac

Myślę że najlepszym komentarzem będzie zmiana tego o czym mowa. Żryj! :D

Jedno tylko bym zmienił: Pierwsze zdanie punktu 1:
Zamiast
CytujKarma (Lub reputacja) jest, najogólniej mówiąc (...)

Dałbym
CytujReputacja (kiedyś nazywało się to Karma) jest, najogólniej mówiąc (...)

a... i limit też chyba nie taki?
I can see what you see not, vision milky then eyes rot. When you turn they will be gone, whispering their hidden song.
Then you see what cannot be - shadows move where light should be. Out of darkness, out of mind.

barnex

Cytat: Doman w 2006-06-18 22:56:08
Ad. 4. Przydało by się dodać instrukcję gdzie i jak zobaczyć powód suksa/roksa.

Zrobione. (punkt 4.5) (edytowałem poprzedniego posta, chyba nie ma sensu tego w kółko wklejać?)

Cytat: Jerac w 2006-06-18 23:01:00
Jedno tylko bym zmienił: Pierwsze zdanie punktu 1:
Zamiast
CytujKarma (Lub reputacja) jest, najogólniej mówiąc (...)

Dałbym
CytujReputacja (kiedyś nazywało się to Karma) jest, najogólniej mówiąc (...)

Poprawiłem. Jest tylko jeden problem, mianowicie w całym tekście używałem określeń karma i reputacja wymiennie. Teraz należało by chyba wszystkie wystąpienia słowa karma zmienić na reputacja?

Cytat: Jerac w 2006-06-18 23:01:00
a... i limit też chyba nie taki?

Chodzi Ci o ilość postów niezbędną do karmienia? Pisałem z pamięci. Poprawione na 50, znalezione gdzieś w tym wątku. Jeżeli to nieaktualne, popraw mnie. Dodałem też znalezione gdzieś obok 36 godzin (punkt 5.5) - i też nie mam pojęcia na ile jest to aktualne/prawdziwe.
Poza tym mam nadzieje, że przejdzie pomysł z minimalną reputacją, zamiast ilości postów, więc i tak trzeba będzie to zmienić.  ;)

Jerac

2006-06-18 23:29:50 #4 Ostatnia edycja: 2006-06-19 08:14:20 by Jerac
Trzeba wszędzie zmienić karmę na reputację, z bardzo prostego powodu. Ten tekst jest dla nowych - a oni nie znajdą nigdzie "karmy".

Nie wiem od ilu postów można karmić, Aceb mówi że coś koło 70. Natomiast jeśli chodzi o częstotliwość to jest to aż 168 godzin, czyli pełny tydzień.

I can see what you see not, vision milky then eyes rot. When you turn they will be gone, whispering their hidden song.
Then you see what cannot be - shadows move where light should be. Out of darkness, out of mind.

barnex

Cytat: Jerac w 2006-06-18 23:29:50
Trzeba wszędzie zmienić reputację na karmę, z bardzo prostego powodu. Ten tekst jest dla nowych - a oni nie znajdą nigdzie "karmy".

Nie wiem od ilu postów można karmić, Aceb mówi że coś koło 70. Natomiast jeśli chodzi o częstotliwość to jest to aż 168 godzin, czyli pełny tydzień.

A to "żryj" sprzed czterech postów to nie była aluzja do "karmienia", które z kolei z reputacją nie jest w żaden sposób związane?  No nic, nie narzekam, wszystko zmieniłem/wyciąłem/starałem się obejść. "Reputacyjne faux pas" brzmi imo trochę strasznie, więc jeżeli ktoś ma pomysł co z tym zrobić, niech ratuje.

Van_Hoover

Poczytałem, zobaczyłem i popieram tylko coś jest źle z tymi odnośnikami w punkcie 4.5 bo po kliknięciu na podsumowanie przenosi do Twojego podsumowania a nie użytkownika klikającego i tak samo linkiem do "kto zmienił moją reputację" tyle, że w tym przypadku błąd wyskauję o braku zezwolenia na oglądanie raportu reputacji.
A jak mój pomysł przejdzie to jeszcze pozmieniaj punkt piąty i będzie chyba już wszystko ok :)

barnex

Cytat: Van_Hoover w 2006-06-18 23:54:48
Poczytałem, zobaczyłem i popieram tylko coś jest źle z tymi odnośnikami w punkcie 4.5 bo po kliknięciu na podsumowanie przenosi do Twojego podsumowania a nie użytkownika klikającego i tak samo linkiem do "kto zmienił moją reputację" tyle, że w tym przypadku błąd wyskauję o braku zezwolenia na oglądanie raportu reputacji.

Dzięki. Teraz kliknięcie w podsumowanie powinno działać jak trzeba. Co do "kto zmienił moją reputację", to występuje w formacie: ...index.php?action=ownkarma;u=1193. u=1193 to pewnie mój numer użytkownika. W linku do podsumowania po prostu to wyciąłem i działa dalej (mam nadzieje, że poprawnie). Po wycięciu tego (";u=1193") z ownkarma link w ogóle nie działa, więc jeżeli nikt nie pomurze, będzie trzeba chyba z niego zrezygnować :(.

Cytat: Van_Hoover w 2006-06-18 23:54:48
A jak mój pomysł przejdzie to jeszcze pozmieniaj punkt piąty i będzie chyba już wszystko ok :)

No tak, gdzieś tam wcześniej napisałem, że Jeraca, da? Przepraszam, nawet potem zauważyłem, ale uznałem, że skoro nikt nie zauważył, to nie ma co mieszać i zmieniać :-P [o, poprawiłem]

arklas

A za co Kamil077 ma tyle ssaczy (suxów)? ;]

Guthrick von Kewpa

Punkt trzeci, szczególnie jego 3 część
Cytujbezsensowne posty (do czego zaliczają się i te, które są bezcelowe i o niczym, jak i te, które napisano w tak straszny sposób, że nie sposób dojść, co autor miał zamiar przekazać).
Jak chcesz więcej o jego życiorysie to wal do niego na PM, jestem pewnien, że z chęcią podzieli się z Tobą swoimi doświadczeniami.  ;)
-What are we going to do tonight, Guth?
-The same thing we do every night, WSh...try and take over the world!1

fishman

Mysle ze nalezy sie zastanowic nad tym Terminatorem. Kazdy widzi ze pisze bzdety tylko po to zeby konto nabic. Za chwil pare bedzie zmienial reputacje wszystkim z byle powodu. Tak, ja rozumiem ze on ma 10 lat i kupe w głowie ale tego raczej nikt tolerowac nie bedzie jak dostanie suxsiora od pana "T" a w uzasadnieniu przeczyta np bo zupa byla za słona lub cos w tym stylu. Nalezy sie zastanowic zeby albo zmienic liczbe wymaganych postow aby zmieniac reputacje, albo nalozyc na niego jakies sankcje embargo...cokolwiek zeby ci...lstwa na forum potem nie bylo.

Doman

Cytat: fishman w 2006-09-27 23:10:29
Kazdy widzi ze pisze bzdety tylko po to zeby konto nabic.

Ja sądzę, że Terminator pisze po prostu żeby pisać, zaistnieć na forum, a nie dla cyferek, stopni czy przywilejów dlatego też

CytujZa chwil pare bedzie zmienial reputacje wszystkim z byle powodu.

uważam, że nie powinniśmy wychodzić z założenia o winie i stosować sankcji za cos co jeszcze się nie stało. Jeżeli problem wystąpi zapewne trzeba będzie coś wymyślić.
May the Schwarz be with you!

[VT].:nomind:.

CzuowiekuRybo masz karme -1. Zrelaksuj sie troche, bo obawy przed Terminatorem przyćmiewać mogą jasność Twego umysłu. Nie lękaj się, będzie dobrze.
.: [VT] no!mind :.    ::The High Council Of Steven,  Vermis Templari Liero Clan ::
Disco per Spiritum Sanctum: sum homeopate. Haec veritas est. Hihi crede et mendum in aeternitate viva zwei [ruf mich an!!]

fishman

Nomindzie nie chodzi mi wcale o to ze ja dostane suxa czy roxa. Raczej o to zeby nie tylko teraz Terminator ale takze inni tacy co tu przyjda i beda tak postepowac nie mogli sobie potem jaj robic z karmy bo wtedy po co to wszystko???

Ja popieram pomysł Van Hoovera (chyba on to zaproponaował) zeby zmieniac karme mogł nie tylko uzytkownik ktory ma 70 wiadomosci ale takze reputacje na odpowiednio wysokim poziomie. Dzieki takiemu systemowi sama reputacja nabierze wiekszego znaczenia. Jezeli taki system pozostanie to zle bo nie jest miarodajny i wiarygodny w sensie reprezentatywnym. Mozemy nic z tym nie zrobic albo podjac inicjatywe. Wybor nalezy do was ale potem nie mowcie ze trzeba bylo szybciej pomysleć. Pozdrawiam.

barnex

Cytat: fishman w 2006-09-28 22:40:21
Dzieki takiemu systemowi sama reputacja nabierze wiekszego znaczenia. Jezeli taki system pozostanie to zle bo nie jest miarodajny i wiarygodny w sensie reprezentatywnym. Mozemy nic z tym nie zrobic albo podjac inicjatywe. Wybor nalezy do was ale potem nie mowcie ze trzeba bylo szybciej pomysleć. Pozdrawiam.

To trochę tak, jakby w wyborach do sejmu mogli głosować tylko aktualni posłowie :-)
Miarodajne, ani wiarygodne w sensie reprezentatywnym (Och, prawie nie poznaje kolegi ;)) to imo nie bedzie.

Z drugiej strony patrząc na niektóre przypadki faktycznie odechciewa się demokracji. Gdzieś chyba nawet proponowałem takie samo rozwiązanie