2020-09-21 20:36:37

Aktualności:

Kasowane są wszystkie wiadomości nie stosujące się do regulaminu Forum

Słownictwo na forum

Zaczęty przez Express, 2002-06-15 12:33:16

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Express

Takie coś mi się narzuciło (nie po raz pierwszy):

Sporo jest na forum postów w których można znaleźć potworki językowe w stylu "pierd*lić".
No i po co? Przecież jak zobaczę taki napis to i tak wiem o co chodziło autorowi, nie wiem po co ta gwiazdka. To miałoby sens tylko przy automacie do cenzury (:)) - wiem , że w YaBB jest coś takiego, ale nie wiem jak działa.
W regulaminie jest napisane, że na forum nie wolno kląć. No to nie klnijmy. Ale udawanie, że się nie klnie to jest hipokryzja i tyle.
Pozostaje jeszcze otwarte łamanie regulaminu.

Rozumiem sytuację, kiedy np. Patrys po raz 91726396213 tłumaczy, że nie będzie w Wurmz!owych levelach animowanych gifów itd. itp. Ale w większości sytuacji przekleństwa są nieuzasadnione.

Zaraz usłyszę, że się czepiam - ja nie jestem żadnym purystą językowym, też czasem przeklinam (w 'afekcie':)),  uważam po prostu, że język polski jest na tyle bogaty, że każde przekleństwo można zastąpić słowem jak najbardziej cenzuralnym (chociaż daje się niestety zauważyć tendencja odwrotna).

-------------------

A teraz mam ochotę napisać drugie tyle o błędach. Jak ktoś ma problemy z ortografią to niech pisze w Wordzie z poprawą pisowni, albo niech używa słownika. Niektórych postów nie da się czytać.

-------------------

i wystarczy.

Denethor

Jeżeli chodzi o przekleństwa to rzeczywiście zdarza się niekturym userom przeklinać ale jeżeli jedna osoba pisze taki popier... ups sorry takie eeeee........ głupi post i się ciągle czepa to eee.... łacina sama na klawiaturze się wystukuje. Co do ortografii to niektórzy użytkownicy ponoć mają taką wadę która się nazywa bodaże dysortografia.

Express

Wiem, że się czasem ciśnie, ale przeczytaj sobie post Jarasa w "Sporcie" (dzis, 15.06, 00:32) - to tylko przykład. O to mi bardziej chodzi.
A co do błędów - to recepta jest naprawdę prosta. Napisać tekst w Wordzie i go wkleić tutaj. Już nie te czasy, kiedy podczas odpalania Worda można było pójść na obiad. Niewiele to czasu kosztuje.

Durbik

Dysortografia to choroba wymyślona przez takich, którzy nie czytają książek. Bo to z książek się człowiek uczy ortografii. Niestety, łatwiej jest powiedzieć, że się ma dys-cośtam, niż przyznać się do tego, że się jest głupi. A zaświadczenie o dysortografii każdy (za 200 zł) sobie może załatwić.

A co do gwiazdek, to np ch*j czy kur*a nie służą samemu "zasłonieniu" przekleństwa - nikt tu nie jest aż takim purystą - ale mają zapobiegać pisaniu tego co chwilę. Jeśli widzę w jakimś poście przekleństwo, to daje tam gwiazdkę - po to, aby było wiadomo o co chodziło, ale jednocześnie nikt nie mógł zarzucić, że klniemy tu tylko. Sądzę, że tak jest lepiej. Na innych forach nie ma takiej zasady. Polecam choćby forum rock metal, gdzie postów w stylu "Twoja matka to  k**wa" jest dość dużo.
Odwiedź wiz8.prv.pl, pierwszy polski fansite o Wizardry 8.

Express

Durbik, z twojej strony jako moda to jest jak najbardziej ok. Trudno, żebyś ingerował w treść i robił za słownik wyrazów bliskoznacznych. Czy to znaczy, że wszystkie zagwiazdkowane wyrazy to dzieło moderatorów?
Myślałem, że to userzy sami tak piszą - i z tym polemizowałem.

Fieroman

Cytat: Denethor w 2002-06-15 12:46:57Jeżeli chodzi o przekleństwa to rzeczywiście zdarza się niekturym userom przeklinać ale jeżeli jedna osoba pisze taki popier... ups sorry takie eeeee........ głupi post i się ciągle czepa to eee.... łacina sama na klawiaturze się wystukuje. Co do ortografii to niektórzy użytkownicy ponoć mają taką wadę która się nazywa bodaże dysortografia.

hmm z tego co wiem ja mam tylko taką wade ale po.....

Cytat: Durbik w 2002-06-15 13:02:42Dysortografia to choroba wymyślona przez takich, którzy nie czytają książek. Bo to z książek się człowiek uczy ortografii. Niestety, łatwiej jest powiedzieć, że się ma dys-cośtam, niż przyznać się do tego, że się jest głupi. A zaświadczenie o dysortografii każdy (za 200 zł) sobie może załatwić.

A co do gwiazdek, to np ch*j czy kur*a nie służą samemu "zasłonieniu" przekleństwa - nikt tu nie jest aż takim purystą - ale mają zapobiegać pisaniu tego co chwilę. Jeśli widzę w jakimś poście przekleństwo, to daje tam gwiazdkę - po to, aby było wiadomo o co chodziło, ale jednocześnie nikt nie mógł zarzucić, że klniemy tu tylko. Sądzę, że tak jest lepiej. Na innych forach nie ma takiej zasady. Polecam choćby forum rock metal, gdzie postów w stylu "Twoja matka to  k**wa" jest dość dużo.

....zaczęciu czytania książek itp. pisze dyktanda na 4 tzn [0 ort a wszystkie interpunkyjne jakie możliwe :) oprócz kropek na końcu zdania wykrzykiników i pytajników które pisze :)] tak czy siek nie jestem głupi.
hmm ja nie mam za 200zł załatwionego choć pewnie można nie wiem nigdy się tym nie interesowałem.

Cytat: Express w 2002-06-15 13:02:28Wiem, że się czasem ciśnie, ale przeczytaj sobie post Jarasa w "Sporcie" (dzis, 15.06, 00:32) - to tylko przykład. O to mi bardziej chodzi.
A co do błędów - to recepta jest naprawdę prosta. Napisać tekst w Wordzie i go wkleić tutaj. Już nie te czasy, kiedy podczas odpalania Worda można było pójść na obiad. Niewiele to czasu kosztuje.

a no stary u jarasa to normalne.

Biernath_John

Autocenzura w YaBB jest denna - po prostu wpisujesz listę słów cenzurowanych oraz listę słów docelowych, program zamienia automatycznie pierwsze na drugie, np. 'o terefera' na 'wieczorek poetycki'. Działa to źle, bo kaszani często kontekst zdania, i wyłączyliśmy to od razu.

Co do przekleństw to mi one osobiście nie przeszkadzają (dopóki są kropkowane, lub gwiazdkowane, nie widzę w tym hipokryzji, tylko to, że ktoś szanuje regulamin i się stara).

Co do ortografii to czasem mnie krew zalewa, bo ja jestem językowym purystą i wszelkie niepoprawności działają na mnie jak ocieranie dwóch kawałków styropianu o siebie (brrrr). Np. sprawdźcie sobie temat 'tactical fushion' (!) w forum 'liero 1.33'... czysta poezja.

No ale to jest tak: odbieramy cię tak, jak się pokazujesz. Pisz z błędami, bez sensu lub wulgarnie, stworzysz swój niepowtarzalny wizerunek, który bardzo trudno będzie zmienić.

Jaras

ciekawe tylko po co zmieniać swój wizerunek (zakładając, że piszesz co myślisz). jeśli ktoś udaje kogoś innego, to jest idiotą i to kiedyś wyjdzie. Można np. próbować się powstrzymywać, co ja czynię, bo tak naprawdę jestem jeszcze gorszy (natas: jak tam nobel i kanapki z pasztetem?). tak więc i tak macie ze mną dobrze ;) ;D 8).

Biernath_John

Denerwuje mnie jeszcze gdy ktoś celowo nie używa polskich znaków (żłóźćńą itp), trudniej się czyta post i w ogóle niemiłe wrażenie to sprawia, że ta osoba jest 'e-generation'.

Express

I słusznie. Mnie też zaczęło denerwować więc zacząłem używać. A przyzwyczaił mnie do tego UNIX... :)

[VT] Patrys

Ja naogół nie mam czasu stukać po altach, bo posty piszę w pośpiechu dużym. Polskie krzaczki staram się tam wstawiać, gdzie ich obecność ułatwia 'odcyfrowanie', o jakie słowo chodzi. Też jestem purystą jeśli chodzi o ortografię i dlatego mnie bardzo irytuje brak poszanowania pewnych regół, które możnaby nazwać podstawowymi. Obawiam się, że nie Word jest tutaj wyjściem (znam panie sekretarki, które piszą pisma, a potem Word im całość na czerwono podkreśla, a one są szczęśliwe, że się samo poprawia - swoją drogą czasem się tak 'poprawia', że po autokorekcie wychodzi inny tekst). Trzeba czytać dużo i to czytać książki, a nie listy innych analfabetów w gazetach o grach. Może się czepiam, ale przeszkadza mi widok słów 'poprawnych inaczej', a z własnego doświadczenia wiem, że obcowanie z postami takiego np. Lukifa nieraz zmusiło mnie do sięgnięcia po słownik (zgłupiałem i nie wiedziałem już co sięjak pisze).
Patrys
The High Council of Seven
Vermis Templari

Express

:)))))))))

Reguł, Patrys, reguł, a nie regół!!!!

:)))))))))

Krymzon

Oj, ja też ostatnio głupieję od czytania postów takich Qbonów, i to nie tylko po polsku. Odkąd na forum LieroNetu pojawili się wingowie, zacząłem robić naprawdę idiotyczne błędy.
::Fundaçao Internacional Capoeira Artes das Gerais::
-----|Gwardia Liero|----- Wurmz! Support Team (ściągnij Wurmz!)

[VT] vugie

2002-06-17 14:56:55 #13 Ostatnia edycja: 2002-06-18 08:52:19 by I. R. Patrys
przecież on tylko na to czekał...
(dotyczy wypowiedzi Ekspresa)

------------------

czyli wszystko ok, doczekał się <--

lol. jednak ktoś czyta moje posty! nie sądziłem, że zostanę tak szybko poprawiony, hehe
Ptyś... sam zobacz... czy.... czy on jest przejechany?

Kampino

Ja jesli biega o ortografe, to dzięki książkom piszę o wiele lepiej, niż kiedyś, ale nadal robię błędy.
Co do dyslekcji, to niektorzy płacą, a inni to mają.
Większość osób nawet nie wie, jak to denerwuje, gdy się literki/słowa mieszają przed napisaniem
Wotl
Liero CCCP - v 1.03 z dnia 21.III
gg.2649465