Liero 1.33 vs. Liero Pro

Zaczęty przez Greybrow, 2005-02-28 06:54:31

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Greybrow

Liero 1.33 vs. Liero Pro

Liero 1.33 i Liero ProMode (Final lub Revisited), czyli zwykłe lejro i lejmmode, to na dzień dzisiejszy dwie najbardziej popularne wersje Liero. Zarówno za 1.33 jak i za Pro opowiada się duża liczba graczy. Ale które jest lepsze? Nie... to złe pytanie. Każdy ma swój gust. Więc może dlaczego jedni grają w to, a inni w tamto? Najlepiej odpowiedzieć na to pytanie, wyliczając przewagi Pro nad 1.33 i na odwrót. Nadmienię tylko, że ja sam jestem za Liero Pro, a Liero 1.33 wg mnie nadaje się tylko do map z piaskiem.

Liero Pro lepsze, bo:
- szybsze, dzięki czemu jest bardziej przystosowane do "quake'owego deathmatchu" i otwartych map
- stuningowana fizyka, także bardziej przystosowana do powyższych rzeczy
- nowe dźwięki, bardziej pasujące, i grafa, ładniej wyglądająca, niż ta w zwykłym Liero
- możliwość dania celownika (niemal) pionowo w dół
- szybsza linka, przelatująca całą mapę
- ciała i łuski znikają i nie blokują bunnyhopów
- wyważone bronie
- brak głupich paczek z bronią

No dobra, ale co to daje w praktyce? Ano to, że nie musimy 666 lat iść przez mapę, bo takie "szybkie" są robale. Nie musimy się denerwować, że głupia linka nie dosięgnęła celu lub zrobiła to po 1337 godzinach. Możemy mieć włączone apteczki bez obawy, że złapiemy przypadkiem paczkę z bronią. Nie irytujemy się, nie mogąc celować w dół. Itd. To wszystko sprawia, że gra się szybciej i można się szybko poruszać po otwartej mapie, a także gra się przyjemniej, bo nie irytują nas głupie rzeczy, które były w Liero 1.33. W takim razie dlaczego niektórzy grają jeszcze w zwykłe Liero? Spróbuję odpowiedzieć na to pytanie na podstawie tego, co mi mówiły osoby wolące 1.33.

Liero 1.33 lepsze, bo:
- ograniczenia w Liero 1.33 wymuszają wymyślanie taktyk obrony i ataku pomijającego te ograniczenia
- nowe bronie wprowadzone do Liero Pro niektórym się nie podobają (np. pszczółki)
- niektórzy lubili słabe bronie z Liero 1.33, których nie ma w Liero Pro
- Liero 1.33 wymaga większego wyuczenia się fizyki i jej działania z bronią
- jak się chce, to się i tak da strzelić pionowo w dół
- Liero Pro to dzieło Biernatha_Johna, więc VT i ci, którzy nie lubią BJa, nie mogą w niego grać, bo pewnie by zgibnęli :D

Mnie osobiście żaden z tych powodów nie przekonuje. Wolę grać szybko i przyjemnie, niż mozolnie z głupimi i irytującymi słabymi punktami. No... ale co kto lubi. Mimo wszystko ostatecznie to i tak sprawa gustu, więc niech każdy podejmie swoją decyzję.

Smoothguy
2004.12.31 13:35:04

[VT] EdgeCrusher

No wiec skoro juz to po raz kolejny walkujemy no to wypadaloby pokazac moj punkt widzenia jako wielbiciela L133.

Jak widac kazdy rzeczywiscie ma swoj gust a ja zeby nie wyjsc na bardziej zakutego zbroja robaka niz jestem pozwole sobie nawet wypunktowac jakies plusy adwersarza.

Lame Mode jest:
- szybsze i moze rzeczywiscie uznac to za plus gdy do komputera czeka dluga kolejka, jednak w tej predkosci jest troche za duzy slaughter. Efekt jest taki, ze praktycznie kazdy lamowiec (z fuzji - lame modowiec) w czasie T, baczy na to by zadac wiecej obrazen przeciwnikowi niz przeciwnik zada jemu nie specjalnie przejmujac sie tym i sam moze wlasnie od czegos obrywac. W L 133 niezapomniane sa wprost ucieczki z 1% healtha i walka na partyzanta ktorej troszke tutaj mi brak.

- tuning fizyczny .. rzeczywiscie jest...jednak wydaje mi sie on zawarty w punkcie wyzej. Czy jest to lepsze...sam nie wiem.

- Nowe dziwieki i grafa...no no...to tak jak w reklamie naszego salonu sprzedarzy IT pojawil sie tekst na topie ze mamy klimatyzacje! Grafika to rzecz tak powierzchowna ze nie ma sensu sie nawet nad nia rozpisywac bardziej. To troche jak mowic ze zielone samochodzy sa lepsze...

- Celownik w dol. I to jest kosc niezgody ze tak sobie powiem. Caly lame mode dostalby nawet od nas (VT) krzyzyk na droge ale celownik w dol jest zdecydowanie odebraniem balansu grze na korzysc robaka ktory jest wyzej. W L133 byl wybor - albo masz przewage wysokosci i blind spota (pod toba) albo probojesz zdjac kogos nad Toba. Zabilo to cale urocze akcje z serii lece sobie w gore i musze zgubic ogon (kombinacje dbijania od sufitu itd) oraz pozbycia sie goscia ktory sie uczepil na linie od dolu. Teraz kazdy miecio przytrzymuje przycisk do dolu i naciska sobie fire. Where is da skill?

- Szybka linka - efekt zwiekszonej szybkosci gry, czolobitnosci bym temu nie oddawal. A fakt przelatywania calej mapy..spore ulatwienie. Nie znasz mapki...i tak strzelasz lina i jestes tam gdzie chciales. Plusem bym tego nie nazwal.

- Ciala i luski nikna i nie blokuja... plus jak najbardziej. Coprawda czasami mam te mysli czy aby to nie fajniej jak czasami nam badz przeciwnikowi plany popsuje taki maly radosny random factor.

- wywazone bronie...oj..roznie z tym bywa doprawdy...sa takie zestawy ktorymi poprostu nie da sie wygrac. Co do broni jednak to tu jest kolejna kosc niezgody - odjecie affected by worm motion ktory znow odejmuje cala finezje strzelania w locie. Teraz wystarczy ze naciszniesz fire jak masz kolesia na celowniku...kazdy dzieciak tak moze. Co do broni to jednak trzeba przyznac ze ich przemyslenie, roznorodnosc, oraz to ze gra nie sprowadza sie do max 10 broni a jest wiecej Weapon of Choise - daje tej zmianie duzego plusa.

- Paczki z bronia - ja tam i tak uwazam ze grac sie z nimi nie powinno..bez apteczek i innego badziewia, a te reloadery do mnie poprostu nie przemawiaja. Wogole dziwi mnie ten argument..przeciez bronie sa wywazone wiec to ze zlapiesz inna bron powinno byc Ci rybka...nie jest? :>

Co to nam daje w praktyce - A no to ze Liero Lame mode rownie dobrze mogloby nazywac sie Pop-Liero. Dla kazdego i kazdy moze byc w tym dobry. Mysle ze zloto pokazalby to rozrzut wynikow miedzy dobrym zlym graczem w L133 a LM. Cala gama ulatwien - nie umiesz strzelac w powietrzu? LM to "naprawia" usuwajac AbWM. Nie znasz mapki i nie wiesz gdzie strzela linka? Spoko..teraz mozesz strzelac gdzie chcesz. Nie radzisz sobie w w walce manewrowej, goniacymi Cie przeciwnikami? LM ma dla Ciebie celownik w dol itd. itp. Wybor wiekszosci pada na LM prawdopodobnie wlasnie dlateo ze latwiej jest w nie byc dobrym, tak jak rosnie popularnosc Mandrake'a bo daje wyobrazenie ze sie zna linuxa. Co do chodzenia przez Mapka 666 h to caly czas zapominam ze sa jeszcze Ci co niezle walcza po ziemi bo puszczaja slabo line, ale jak juz sie naucza dobrze puszczac line to chodzenie bedzie mozna zastapic lataniem. Bytnosc apteczek nie uznaje ze pozytyw gdzyz potrafi to bardzo zachwiac gre pod katem parametru skill/szczescie.

W sumie o L133 wszysko napisalem a fakt tego kto i dlaczego stworzyl LM supelnie nie wplywa na jakos koncowa produktu i choc troche to na wyrost ale moze oddaje jakos obraz sprawy - co jest do wszystkiego, jest do niczego.

No...to teraz mnie wieszajcie na suchej galezi...
A wiszac tam pozdrawiam
EdgeCrusher Proud Member of The Vermis Templari, Memeber of the High Council Of Seven

Doman

W ramach uściślenia należy zaznaczyć, że "affected by worm motion" za którym tak tęskni Edge utracił AFAIR tylko gauss gun. Można też kwestionować, czy to że gra jest "łatwiejsza" jest plusem czy minusem. Liero to gra dla dwóch osób i każde "ułatwienie" dotyczy obu stron. PM po prostu wymaga trochę innych umiejętności. Większość argumentów na minus pana E. można streścić w zdaniu: Stara baba labidzi, że spędziła pół życia na ćwiczeniu skilla żeby umieć różne tricki a teraz przychodzą młodzi, włączają PM i mogą tak od razu.
May the Schwarz be with you!

inigram

1.ja osobiscie lubie jak w liero 1.33 kumplowi linka nie dosiega do sufitu i nie moze sie podciagnac (lubie to wykorzystywac w sposob krwawy ;D).
2.gauss gun i tak wymiata wiec po co mu tunning???
3.Pozdro=)
Pozdro =)

Jerac

Dla mnie osobiście GG w 1.33 ssie, bo... nie umiem go tam używać :] Zresztą kto to widział żeby przy lufie skierowanej do przodu pocisk lecący z TAKĄ prędkością leciał do tyłu - toż to bzdura!

I can see what you see not, vision milky then eyes rot. When you turn they will be gone, whispering their hidden song.
Then you see what cannot be - shadows move where light should be. Out of darkness, out of mind.

ChanibaL

Nie bzdura tylko jedna z pierdół dzięki którym liero 1337 jest takie piękne, przy okazji to dzięki temu można ominąć blokadę patrzenia na dół, no ale cóż, jak się nie umie to zawsze są prostackie konwersje :P
rzehójom mówimy stanowcze rzehój!!1

Guthrick von Kewpa

Argh!1 11, co to za ględzenie:> Oba mody zgniatają, wystarczy być pr0 i lubić mielić w oba, wtedy nawet celowanie do tyłu nie sprawia problemów :>
-What are we going to do tonight, Guth?
-The same thing we do every night, WSh...try and take over the world!1

Van_Hoover

oj pouczająca lekturka to była
co do mego przekonania, to na dzień dzisiejszy 1.33 góruje, ale to nie do końca tak jest, że nie lubię pr0, tylko był czas kiedyś, że tylko w pr0 grałem all the time uważając, że stare dobre liero się przejadło, później powróciło 1.33... teraz dalej liero 1.33 dla mnie jest lepsze, bo bardziej cieszą akcje przeprowadzane, niekiedy długo rozgrywane (i to wcale minusem nie jest, że pozornie się długo gra) również na plus wersji starszej idzie ta powolność bo kombosy wychodzą częściej co również niezmiernie cieszy..
ProMode teraz traktuję raczej jako taką ciekawostkę, w którą można czasem pograć dla przyjemności i pomielić się w młynie, który tam powstaje

Wesz

Jak dla mnie raczej pr0, chociaż 1.33 nie odstawiam :P, ale myślę że pr0 nad 1.33 nie guruje, ani na odwrót, każda z konwersji jest na swój sposób inna, także fajnie jest pograć w pr0, 1.33 i inne kópy...

Jerac

Tak na mój gust zachwycanie się strzelaniem z gausa (i rifla!)do tyłu mając lufę skierowaną do przodu jest jak zachwycanie się że mój samochód zapala gdy naraz połączę 10 kabelków (stacyjka się zepsuła), na kierownicy mam luzy rzechój a hamowanie odbywa się na zasadzie wyrzucania kotwicy. I jestem 1337 bo potrafię tym jeździć, a ci którzy mają samochody które zachowują się normalnie są jacyś dziwni :]
I can see what you see not, vision milky then eyes rot. When you turn they will be gone, whispering their hidden song.
Then you see what cannot be - shadows move where light should be. Out of darkness, out of mind.

ChanibaL

No tak, ale dzięki takim właściwościom pojazdu jest on przeznaczony tylko dla wąskiego grona wysoce wykwalifikowanych (ew. jadących na śmierć) profe... tfu! Dla el33ty jest poprostu i tyle.

A tak wogóle to przykro mi to mówić, ale patrzenie w dół i szybkie poruszanie naprawde zrobiło z tych wszystkich konwersji wersje prostackie. Te wszystkie utrudnienia dawały liero 1337 właśnie taki fajny smaczek, bo zawsze można je było wykorzystać przeciwko przeciwnikowi, a ich omijanie wymagało niezłego wyczwiczenia. A w dzisiejszych czasach to tylko zręczność i celność, kombinowanie odeszło na dużo dalszy plan.

Jerac

Jedyne czego nie lubię w 1.33 to właśnie ABWM w lejzertajpach, bo przecież to jest totalna bzdura! Nie mam nic przeciwko ograniczeniu kąta celowania, wolniejszemu poruszaniu itd...

ChanibaL

Lejzertypy == tylko laser,  czy inne bronie tak szybkie, że błyskawiczne też?

Jerac

Laser type pod względem technicznym. Oznacza to, że obiekt juz PO uwzględnieniu ABWM dostaje kopa do prędkości x8, czyli dla Gaussa i Rifla ABWM też jest x8. Laser natomiast to osobny plugin do liero, którego odkroić/wyłączyć się nie da, podobnie jak Booby Trap zresztą.

ChanibaL

Ja sobie za to gaussa bez ABMW nie wyobrażam, dlatego jak kiedyś z Guthem ględziłem po gg doszedłem do takiego oto przemyślenia związanego z gusanos 133:
niektórzy chcą gaussa itp bez abmw
ja, jak pewnie i większość tego nie chcemy
gusanos ma nieograniczoną ilość broni, więc czy zaszkodzi do broni gauss dodać broń gauss no-abmw?

Do tego pamiętam, że wymyśliłem wtedy jeszcze jedno - przemyśleć utworzenie dwóch wersji liero 133 dla gusanos:
  • gusanos classic - możliwie najbliższa wersja, co do pixela, żadnych efektów specjalnych itp
  • gusanos 1337 - z wodotryskami, może nawet jakoś rozdzielczość udało by się poprawić itp
Tyle, że, czy możliwe by było zrobienie tego tak, aby fizyka była wciąż idealnie taka sama? Myślę o czymś takim jak np. przy powiększeniu rozdzielczości do 640x480 fizyka wciąż byłaby odliczana od modelu 320x240, a zachowania obiektów robaków itp wciaż identyczne.